HR01100F
KYOCERA AVX
Product No:
HR01100F
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Package:
Axial
Description:
RES 10 OHM 1% 1/16W AXIAL
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Composition Thick Film
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±1%
Size / Dimension 0.036" Square x 0.075" L (0.91mm x 1.91mm)
Temperature Coefficient ±250ppm/°C
Product Status Obsolete
Supplier Device Package Axial
Resistance 10 Ohms
Series HR, Kyocera
Power (Watts) 0.063W, 1/16W