HR710-2PL-110VAC
Kacon
Product No:
HR710-2PL-110VAC
Manufacturer:
Kacon
Description:
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 110V
In Stock : 50
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -25°C ~ 55°C
Switching Voltage 250VAC, 125VDC - Max
Contact Rating (Current) 10 A
Termination Style Plug In
Coil Current 10.9 mA
Mounting Type Socketable
Product Status Active
Must Release Voltage -
Contact Form DPDT (2 Form C)
Seal Rating -
Relay Type General Purpose
Coil Insulation -
Series HR710
Operate Time 25 ms
Mfr Kacon
Contact Material Silver (Ag), Gold (Au)
Coil Voltage 110VAC