HR723-1C-24VDC
Kacon
Product No:
HR723-1C-24VDC
Manufacturer:
Kacon
Description:
RELAY GEN PURPOSE SPDT 30A 24V
In Stock : 22
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 80°C
Switching Voltage 250VAC, 110VDC - Max
Contact Rating (Current) 30 A
Termination Style Screw Terminal
Coil Current 117 mA
Mounting Type DIN Rail
Product Status Active
Must Release Voltage -
Contact Form SPDT (1 Form C)
Seal Rating -
Relay Type General Purpose
Coil Insulation -
Series HR723
Operate Time 30 ms
Mfr Kacon
Contact Material Silver Alloy
Coil Voltage 24VDC