HST3.5-12-2Y
Panduit Corp
Product No:
HST3.5-12-2Y
Manufacturer:
Panduit Corp
Description:
HEATSHRINK 3 1/2" X 1' BLACK
User Guide
Inner Diameter - Recovered 1.200" (30.48mm)
Shrink Temperature 120°C
Operating Temperature -65°C ~ 110°C
Storage/Refrigeration Temperature -
Color Black
Recovered Wall Thickness 0.160" (4.06mm)
Material Polyolefin (PO), Irradiated
Product Status Obsolete
Series HST
Shrinkage Ratio 3 to 1
Type Tubing, Semi Rigid
Length 1.00' (304.80mm, 12.00")
Shelf Life Start -
Inner Diameter - Supplied 3.500" (88.90mm)