HSTTN175-CY
Panduit Corp
Product No:
HSTTN175-CY
Manufacturer:
Panduit Corp
Description:
HEATSHRINK 1 3/4" X 100' BLACK
User Guide
Inner Diameter - Recovered 1.000" (25.40mm)
Shrink Temperature 135°C
Operating Temperature -70°C ~ 121°C
Storage/Refrigeration Temperature -
Color Black
Recovered Wall Thickness 0.107" (2.71mm)
Material Polyolefin (PO), Chlorinated, Irradiated
Product Status Obsolete
Series HSTTN
Shrinkage Ratio 2 to 1
Type Tubing, Flexible
Length 100.0' (30.5m)
Shelf Life Start -
Inner Diameter - Supplied 1.750" (44.45mm)