HSTTT131-48-2
Panduit Corp
Product No:
HSTTT131-48-2
Manufacturer:
Panduit Corp
Description:
HEATSHRINK 1.31" X 4' WHT/TRAN
User Guide
Inner Diameter - Recovered 0.911" (23.14mm)
Shrink Temperature 340°C
Operating Temperature -67°C ~ 250°C
Storage/Refrigeration Temperature -
Color White, Translucent
Recovered Wall Thickness 0.030" (0.76mm)
Material Polytetrafluoroethylene (PTFE)
Product Status Obsolete
Series HSTTT
Shrinkage Ratio 2 to 1
Type Tubing, Semi Rigid
Length 4.00' (1.22m)
Shelf Life Start -
Inner Diameter - Supplied 1.310" (33.27mm)