HT100V101M
Meritek
Product No:
HT100V101M
Manufacturer:
Meritek
Description:
CAP ALUM 100UF 20% 100V RAD TH
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing -
Voltage - Rated 100 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension -
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings -
Series HT
Package / Case Radial, Can
Mfr Meritek
Capacitance 100 µF