HT10V471M8X12
Meritek
Product No:
HT10V471M8X12
Manufacturer:
Meritek
Description:
CAP ALUM 470UF 20% 10V RADIAL TH
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.531" (13.50mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.138" (3.50mm)
Voltage - Rated 10 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm)
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings -
Series HT
Package / Case Radial, Can
Mfr Meritek
Capacitance 470 µF