HVG-240-24A
MEAN WELL USA Inc.
Product No:
HVG-240-24A
Manufacturer:
MEAN WELL USA Inc.
Description:
LED DVR CCCV ACDC 22.4-25.6V 10A
In Stock : 534
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -40°C ~ 90°C
Voltage - Input (Max) 528VAC
Termination Style Wire Leads
Voltage - Isolation 3.75 kV
Approval Agency cURus
Topology AC DC Converter
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 9.06" L x 2.68" W x 1.53" H (230.2mm x 68.0mm x 38.8mm)
Product Status Active
Current - Output (Max) 10A
Ratings IP65
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 180VAC
Series HVG-240 (240W)
Power (Watts) 240 W
Type Constant Current, Voltage
Efficiency 92.5%
Voltage - Output 22.4 ~ 25.6V