HVR250P180CFF
Littelfuse Inc.
Product No:
HVR250P180CFF
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Description:
PTC RESET FUSE 60V 180MA RADIAL
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Voltage - Max 60V (250V Int)
Current - Hold (Ih) (Max) 180 mA
Height - Seated (Max) 0.520" (13.20mm)
Approval Agency TUV
Current - Max 3 A
Lead Spacing 0.217" (5.50mm)
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.472" L x 0.201" W (12.00mm x 5.10mm)
Product Status Obsolete
Ratings -
Resistance - Post Trip (R1) (Max) 4 Ohms
Series POLY-FUSE®, HVR250
Type Polymeric
Package / Case Radial, Disc
Thickness (Max) -
Resistance - Initial (Ri) (Min) 800 mOhms
Mfr Littelfuse Inc.
Current - Trip (It) 650 mA