Home / Boxes / HWST483616S16
minImg
HWST483616S16
Hammond Manufacturing
Product No:
HWST483616S16
Manufacturer:
Hammond Manufacturing
Description:
BOX S STEEL NAT 55.400"L X 36"W
User Guide
Area (L x W) 1994in² (1.286 m²)
Color Natural
Material Metal, Stainless Steel
Size / Dimension 55.400" L x 36.000" W (1407.16mm x 914.40mm)
Material Flammability Rating -
Product Status Active
Weight -
Ratings IP66, NEMA 3R,4,4X,12,13, UL-508
Design Hinged Door, Slanted Top
Thickness -
Series Waterfall
Shipping Info Shipped from Digi-Key
Container Type Box
Mfr Hammond Manufacturing
Features Stainless Steel Hinges, Wall Mount
Height 16.000" (406.40mm)