IC0805B102R-10
Laird-Signal Integrity Products
Product No:
IC0805B102R-10
Description:
FIXED IND 1UH 50MA 400 MOHM SMD
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 10 MHz
Q @ Freq 45 @ 10MHz
Height - Seated (Max) 0.057" (1.45mm)
Tolerance ±10%
Current Rating (Amps) 50 mA
Shielding Unshielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Product Status Active
Ratings -
DC Resistance (DCR) 400mOhm Max
Inductance 1 µH
Series IC
Type Multilayer
Package / Case 0805 (2012 Metric)
Frequency - Self Resonant 75MHz