ICT-36E3/TR
Microchip Technology
Product No:
ICT-36E3/TR
Manufacturer:
Microchip Technology
Package:
DO-13 (DO-202AA)
Batch:
Datasheet:
Description:
TVS DIODE 36VWM 54.3VC DO13
User Guide
Operating Temperature -65°C ~ 175°C (TJ)
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 23A
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency -
Voltage - Breakdown (Min) 42.4V
Mounting Type Through Hole
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW)
Product Status Active
Supplier Device Package DO-13 (DO-202AA)
Series -
Type Zener
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 54.3V
Package / Case DO-13
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 36V