IDLC-25-500
MEAN WELL USA Inc.
Product No:
IDLC-25-500
Manufacturer:
MEAN WELL USA Inc.
Description:
LED DRVR CC AC/DC 35-50V 500MA
User Guide
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -20°C ~ 90°C
Voltage - Input (Max) 295VAC
Termination Style Terminal Block
Voltage - Isolation 3.75 kV
Approval Agency CB, CCC, CE, cURus, ENEC
Topology AC DC Converter
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 4.33" L x 2.95" W x 0.87" H (110.0mm x 75.0mm x 22.0mm)
Product Status Not For New Designs
Current - Output (Max) 500mA
Ratings -
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 90VAC
Series IDLC-25 (25W)
Power (Watts) 25 W
Type Constant Current
Efficiency 81.5%
Voltage - Output 35 ~ 50V