Home / LED Drivers / IDLC-45A-1400
minImg
IDLC-45A-1400
MEAN WELL USA Inc.
Product No:
IDLC-45A-1400
Description:
LED DRIVER CC AC/DC 19-32V 1.4A
User Guide
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -20°C ~ 85°C
Voltage - Input (Max) 295VAC
Termination Style Terminal Block
Voltage - Isolation 3.75 kV
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 4.72" L x 2.95" W x 0.98" H (120.0mm x 75.0mm x 25.0mm)
Product Status Not For New Designs
Current - Output (Max) 1.4A
Ratings -
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 90VAC
Series IDLC-45 (45W)
Power (Watts) 45 W
Type Constant Current
Efficiency 83%
Voltage - Output 19 ~ 32V