Home / LED Drivers / IDPC-65-1750
minImg
IDPC-65-1750
MEAN WELL USA Inc.
Product No:
IDPC-65-1750
Manufacturer:
MEAN WELL USA Inc.
Description:
LED DRVR CC AC/DC 27-36V 1.75A
User Guide
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -20°C ~ 40°C
Voltage - Input (Max) 295VAC
Termination Style Terminal Block
Voltage - Isolation 3.75 kV
Approval Agency CB, CE, CCC, cURus, ENEC
Topology AC DC Converter
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 5.12" L x 2.66" W x 0.81" H (130.0mm x 67.5mm x 20.5mm)
Product Status Not For New Designs
Current - Output (Max) 1.75A
Ratings -
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 180VAC
Series IDPC-65 (65W)
Power (Watts) 63 W
Type Constant Current
Efficiency 86%
Voltage - Output 27 ~ 36V