IDPV-45-48
MEAN WELL USA Inc.
Product No:
IDPV-45-48
Manufacturer:
MEAN WELL USA Inc.
Description:
O/P 48V0.94A
In Stock : 6
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -20°C ~ 40°C
Voltage - Input (Max) 295VAC
Termination Style Terminal Block
Voltage - Isolation 3.75 kV
Approval Agency CB, CCC, CE, cURus, ENEC
Topology AC DC Converter
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 4.72" L x 2.62" W x 0.87" H (120.0mm x 66.5mm x 22.0mm)
Product Status Not For New Designs
Current - Output (Max) 940mA
Ratings -
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 90VAC
Series IDPV-45 (45W)
Power (Watts) 45 W
Type Constant Voltage
Efficiency 88%
Voltage - Output 48V