IDSR03.5T
Littelfuse Inc.
Product No:
IDSR03.5T
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Description:
FUSE CARTRIDGE 3.5A 600VAC/VDC
User Guide
Operating Temperature -
Applications Electrical, Industrial
Response Time Slow Blow
Approval Agency CE, CSA, UL
Current Rating (Amps) 3.5A
Fuse Type Cartridge
Breaking Capacity @ Rated Voltage 200kA AC, 20kA DC
Mounting Type Requires Holder
Size / Dimension 0.811" Dia x 5.000" L (20.60mm x 127.00mm)
Product Status Active
Series POWR-GARD®, POWR-PRO® IDSR
Voltage Rating - DC 600 VDC
Package / Case Cylindrical, Alarm Indicating
Voltage Rating - AC 600 VAC