IDSR400.X
Littelfuse Inc.
Product No:
IDSR400.X
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Description:
FUSE CARTRIDGE 400A 600VAC/VDC
User Guide
Operating Temperature -
Applications Electrical, Industrial
Response Time Slow Blow
Approval Agency CE, CSA, UL
Current Rating (Amps) 400A
Fuse Type Cartridge
Breaking Capacity @ Rated Voltage 200kA AC, 20kA DC
Mounting Type Requires Holder
Size / Dimension 2.594" Dia x 7.626" L (65.90mm x 193.70mm)
Product Status Active
Series POWR-GARD®, POWR-PRO® IDSR
Voltage Rating - DC 600 VDC
Package / Case Cylindrical, Blade Terminals
Voltage Rating - AC 600 VAC