Home / Memory / IDT6116LA45SOI
minImg
IDT6116LA45SOI
Renesas Electronics America Inc
Product No:
IDT6116LA45SOI
Package:
24-SOIC
Description:
IC SRAM 16KBIT PARALLEL 24SOIC
User Guide
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Memory Interface Parallel
Memory Organization 2K x 8
Mounting Type Surface Mount
Product Status Obsolete
Memory Type Volatile
Supplier Device Package 24-SOIC
Series -
Write Cycle Time - Word, Page 45ns
Access Time 45 ns
Memory Size 16Kbit
Package / Case 24-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Technology SRAM - Asynchronous
Voltage - Supply 4.5V ~ 5.5V