Home / Memory / IDT71016S12YGI
minImg
IDT71016S12YGI
Renesas Electronics America Inc
Product No:
IDT71016S12YGI
Package:
44-SOJ
Description:
IC SRAM 1MBIT PARALLEL 44SOJ
User Guide
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Memory Interface Parallel
Memory Organization 64K x 16
Memory Type Volatile
Supplier Device Package 44-SOJ
Series -
Write Cycle Time - Word, Page 12ns
Access Time 12 ns
Memory Size 1Mbit
Package / Case 44-BSOJ (0.400", 10.16mm Width)
Technology SRAM - Asynchronous
Voltage - Supply 4.5V ~ 5.5V