Home / Memory / IDT71V3556S166BQ8
minImg
IDT71V3556S166BQ8
Renesas Electronics America Inc
Product No:
IDT71V3556S166BQ8
Package:
165-CABGA (13x15)
Description:
IC SRAM 4.5MBIT PAR 165CABGA
User Guide
DigiKey Programmable Not Verified
Clock Frequency 166 MHz
Operating Temperature 0°C ~ 70°C (TA)
Memory Interface Parallel
Memory Organization 128K x 36
Memory Type Volatile
Supplier Device Package 165-CABGA (13x15)
Series -
Write Cycle Time - Word, Page -
Access Time 3.5 ns
Memory Size 4.5Mbit
Package / Case 165-TBGA
Technology SRAM - Synchronous, SDR (ZBT)
Voltage - Supply 3.135V ~ 3.465V