IN-P55QDTRGBW
Inolux
Product No:
IN-P55QDTRGBW
Manufacturer:
Inolux
Package:
8-PLCC
Description:
TOP MOUNT / PLCC 8 / 5.5 X 5.0 X
In Stock : 6451
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Wavelength - Dominant 624nm Red, 525nm Green, 470nm Blue
Configuration Independent
Lens Transparency Clear
Viewing Angle 120°
Color Red, Green, Blue, White (RGBW)
Current - Test 20mA Red, 20mA Green, 20mA Blue, 30mA White
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 5.50mm L x 5.00mm W
Millicandela Rating 500mcd Red, 2200mcd Green, 450mcd Blue
Product Status Active
Height (Max) 1.90mm
Supplier Device Package 8-PLCC
Lens Style Round with Flat Top
Series -
Package / Case 8-SMD, J-Lead
Mfr Inolux
Voltage - Forward (Vf) (Typ) 2V Red, 3.2V Green, 3.2V Blue, 3.2V White
Features -
Lens Color -
Wavelength - Peak -
Package Tape & Reel (TR)
Lens Size 4.50mm Dia