INND-SS56WAG
Inolux
Product No:
INND-SS56WAG
Description:
DISPLAY 7SEG 0.56" SGL WHT 10SMD
User Guide
Color White
Current - Test 20mA
Size / Dimension 0.748" H x 0.488" W x 0.128" D (19.00mm x 12.40mm x 3.25mm)
Millicandela Rating 60mcd
Product Status Active
Series INND-SS56
Power Dissipation (Max) 114mW
Common Pin Common Anode
Display Type 7-Segment
Digit/Alpha Size 0.56" (14.22mm)
Mfr Inolux
Voltage - Forward (Vf) (Typ) 3.2V