INND-TS56RCG
Inolux
Product No:
INND-TS56RCG
Description:
DISPLAY 7SEG 0.56" SGL RED 10DIP
User Guide
Color Red
Current - Test 20mA
Size / Dimension 0.748" H x 0.496" W x 0.315" D (19.00mm x 12.60mm x 8.00mm)
Millicandela Rating 30mcd
Product Status Active
Series INND-TS56
Power Dissipation (Max) 70mW
Common Pin Common Cathode
Package / Case 10-DIP (0.600", 15.24mm)
Number of Characters 1
Display Type 7-Segment
Digit/Alpha Size 0.56" (14.22mm)
Mfr Inolux
Voltage - Forward (Vf) (Typ) 2V