IR2101PBF
Infineon Technologies
Product No:
IR2101PBF
Manufacturer:
Infineon Technologies
Package:
8-PDIP
Batch:
Datasheet:
Description:
IC GATE DRVR HALF-BRIDGE 8DIP
In Stock : 3379
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TJ)
Input Type Non-Inverting
Driven Configuration Half-Bridge
Rise / Fall Time (Typ) 100ns, 50ns
Number of Drivers 2
Gate Type IGBT, N-Channel MOSFET
Mounting Type Through Hole
Product Status Not For New Designs
Supplier Device Package 8-PDIP
Current - Peak Output (Source, Sink) 210mA, 360mA
Series -
Package / Case 8-DIP (0.300", 7.62mm)
Voltage - Supply 10V ~ 20V
Mfr Infineon Technologies
Channel Type Independent
High Side Voltage - Max (Bootstrap) 600 V
Package Tube
Logic Voltage - VIL, VIH 0.8V, 3V