Home / Proximity Sensors / IRFS-050.8-NNWC2
minImg
IRFS-050.8-NNWC2
KF Control
Product No:
IRFS-050.8-NNWC2
Manufacturer:
KF Control
Description:
PROXIMITY SENSOR IND 0.8MM
In Stock : 40
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -25°C ~ 70°C
Ingress Protection IP67
Termination Style Cable Leads
Sensing Distance 0.031" (0.8mm)
Output Type NPN-NC, 3-Wire
Response Frequency -
Shielding Unshielded
Product Status Active
Indicator LED
Series -
Package / Case Cylinder, Threaded - M5
Sensor Type Inductive
Voltage - Supply 10V ~ 30V