Home / Gate Drivers / IRS2008MPBFAUMA1
minImg
IRS2008MPBFAUMA1
Infineon Technologies
Product No:
IRS2008MPBFAUMA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Package:
14-MLPQ (4x4)
Batch:
Datasheet:
Description:
LEVEL SHIFT JUNCTION ISO
User Guide
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Input Type CMOS
Driven Configuration Half-Bridge
Rise / Fall Time (Typ) 70ns, 30ns
Number of Drivers 1
Gate Type IGBT, N-Channel MOSFET
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Supplier Device Package 14-MLPQ (4x4)
Current - Peak Output (Source, Sink) 290mA, 600mA
Series -
Package / Case 14-VFQFN Exposed Pad
Voltage - Supply 10V ~ 20V
Mfr Infineon Technologies
Channel Type Synchronous
High Side Voltage - Max (Bootstrap) 200 V
Package Tape & Reel (TR)
Logic Voltage - VIL, VIH 0.8V, 2.5V