Home / Microcontrollers / IS32CS8975-ZNLA3-TR
minImg
IS32CS8975-ZNLA3-TR
Lumissil Microsystems
Product No:
IS32CS8975-ZNLA3-TR
Manufacturer:
Lumissil Microsystems
Package:
16-TSSOP
Description:
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 16TSSOP
In Stock : 2500
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
DigiKey Programmable Not Verified
Core Processor 8051
Speed 32MHz
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Program Memory Type FLASH
RAM Size 1K x 16
Number of I/O 12
Peripherals LVD, LVR, POR, PWM, WDT
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Supplier Device Package 16-TSSOP
Oscillator Type Internal
EEPROM Size -
Series Automotive, AEC-Q100
Package / Case 16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Core Size 8-Bit
Mfr Lumissil Microsystems
Connectivity I²C, LINbus, SPI, UART/USART
Program Memory Size 16KB (16K x 8)
Data Converters A/D 4x11b SAR; D/A 1x8b
Package Tape & Reel (TR)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2.3V ~ 5.5V