Home / Memory / IS42VS16100C1-10TL
minImg
IS42VS16100C1-10TL
ISSI, Integrated Silicon Solution Inc
Product No:
IS42VS16100C1-10TL
Package:
50-TSOP II
Description:
IC DRAM 16MBIT PAR 50TSOP II
User Guide
DigiKey Programmable Not Verified
Clock Frequency 100 MHz
Operating Temperature 0°C ~ 70°C (TA)
Memory Interface Parallel
Memory Organization 1M x 16
Mounting Type Surface Mount
Product Status Obsolete
Memory Type Volatile
Supplier Device Package 50-TSOP II
Series -
Write Cycle Time - Word, Page -
Access Time 7 ns
Memory Size 16Mbit
Package / Case 50-TSOP (0.400", 10.16mm Width)
Technology SDRAM
Voltage - Supply 1.7V ~ 1.9V