Home / Memory / IS61VPS102436A-166TQL
minImg
IS61VPS102436A-166TQL
ISSI, Integrated Silicon Solution Inc
Product No:
IS61VPS102436A-166TQL
Package:
100-LQFP (14x20)
Description:
IC SRAM 36MBIT PARALLEL 100LQFP
User Guide
DigiKey Programmable Not Verified
Clock Frequency 166 MHz
Operating Temperature 0°C ~ 70°C (TA)
Memory Interface Parallel
Memory Organization 1M x 36
Mounting Type Surface Mount
Product Status Obsolete
Memory Type Volatile
Supplier Device Package 100-LQFP (14x20)
Series -
Write Cycle Time - Word, Page -
Access Time 3.5 ns
Memory Size 36Mbit
Package / Case 100-LQFP
Technology SRAM - Synchronous, SDR
Voltage - Supply 2.375V ~ 2.625V