Home / Memory / IS62C256AL-45ULI
minImg
IS62C256AL-45ULI
ISSI, Integrated Silicon Solution Inc
Product No:
IS62C256AL-45ULI
Package:
28-SOP
Description:
IC SRAM 256KBIT PARALLEL 28SOP
In Stock : 877
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Memory Interface Parallel
Memory Organization 32K x 8
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Memory Type Volatile
Supplier Device Package 28-SOP
Series -
Write Cycle Time - Word, Page 45ns
Access Time 45 ns
Memory Size 256Kbit
Package / Case 28-SOIC (0.330", 8.38mm Width)
Technology SRAM - Asynchronous
Voltage - Supply 4.5V ~ 5.5V