Home / Proximity Sensors / ISFS-030.6-NONC2
minImg
ISFS-030.6-NONC2
KF Control
Product No:
ISFS-030.6-NONC2
Manufacturer:
KF Control
Description:
PROXIMITY SENSOR IND 0.6MM
User Guide
Operating Temperature -25°C ~ 70°C
Ingress Protection IP67
Termination Style Cable Leads
Sensing Distance 0.024" (0.6mm)
Output Type NPN-NO, 3-Wire
Response Frequency -
Shielding Unshielded
Product Status Active
Indicator LED
Series -
Package / Case Cylinder
Sensor Type Inductive
Voltage - Supply 10V ~ 30V