ISL12027AIB27Z
Renesas Electronics America Inc
Product No:
ISL12027AIB27Z
Package:
8-SOIC
Description:
IC RTC CLK/CALENDAR I2C 8SOIC
User Guide
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Mounting Type Surface Mount
Product Status Obsolete
Supplier Device Package 8-SOIC
Date Format YY-MM-DD-dd
Series -
Type Clock/Calendar
Memory Size -
Package / Case 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Voltage - Supply 2.7V ~ 5.5V
Mfr Renesas Electronics America Inc
Current - Timekeeping (Max) 10µA ~ 20µA @ 2.7V ~ 5.5V
Features Alarm, Leap Year, Supervisor, Watchdog Timer
Time Format HH:MM:SS (12/24 hr)
Package Tube
Interface I²C, 2-Wire Serial
Voltage - Supply, Battery 1.8V ~ 5.5V