IT1A-168S-SV
Hirose Electric Co Ltd
Product No:
IT1A-168S-SV
Description:
CONN RCPT 168POS SMD GOLD
User Guide
Number of Rows 2
Number of Positions 168
Contact Finish Thickness -
Contact Finish Gold
Height Above Board 0.236" (6.00mm)
Mounting Type Surface Mount
Product Status Obsolete
Series IT1
Mfr Hirose Electric Co Ltd
Pitch 0.020" (0.50mm)