J102K1CS3P12VDC.36
CIT Relay and Switch
Product No:
J102K1CS3P12VDC.36
Manufacturer:
CIT Relay and Switch
Description:
RELAY GEN PURPOSE SPDT 3A 12V
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Switching Voltage 300VAC, 150VDC - Max
Contact Rating (Current) 3 A
Termination Style PC Pin
Coil Current 30 mA
Mounting Type Through Hole
Coil Resistance 400 Ohms
Product Status Active
Must Release Voltage 1.2 VDC
Contact Form SPDT (1 Form C)
Seal Rating Sealed - Fully
Relay Type General Purpose
Coil Insulation -
Series J102
Operate Time 5 ms
Mfr CIT Relay and Switch
Contact Material Silver (Ag)
Coil Voltage 12VDC
Must Operate Voltage 9 VDC