J115F11A24VACS6
CIT Relay and Switch
Product No:
J115F11A24VACS6
Description:
RELAY GEN PURPOSE SPST 40A 24V
In Stock : 185
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Switching Voltage 277VAC, 110VDC - Max
Contact Rating (Current) 40 A
Termination Style PC Pin
Coil Current 200 mA
Mounting Type Through Hole
Coil Resistance 120 Ohms
Product Status Active
Must Release Voltage 7.2 VAC
Contact Form SPST-NO (1 Form A)
Coil Insulation Class F
Series J115F1
Coil Voltage 24VAC
Must Operate Voltage 18 VAC