J115F21AH12VDCS61.5
CIT Relay and Switch
Product No:
J115F21AH12VDCS61.5
Description:
RELAY GEN PURPOSE SPST 50A 12V
In Stock : 939
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Switching Voltage 277VAC, 110VDC - Max
Contact Rating (Current) 50 A
Termination Style PC Pin, Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Coil Current 125 mA
Mounting Type Through Hole
Coil Resistance 96 Ohms
Product Status Active
Must Release Voltage 1.2 VDC
Contact Form SPST-NO (1 Form A)
Coil Insulation Class F
Series J115F
Coil Voltage 12VDC
Must Operate Voltage 9 VDC