J115F21AL110VDCS.6
CIT Relay and Switch
Product No:
J115F21AL110VDCS.6
Description:
RELAY GEN PURPOSE SPST 40A 110V
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Switching Voltage 277VAC, 110VDC - Max
Contact Rating (Current) 40 A
Termination Style PC Pin, Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Coil Current 5.5 mA
Mounting Type Through Hole
Coil Resistance 20.167 kOhms
Product Status Active
Must Release Voltage 11 VDC
Contact Form SPST-NO (1 Form A)
Coil Insulation Class F
Series J115F2
Coil Voltage 110VDC
Must Operate Voltage 82.5 VDC