J115F21AL48VDCS.6
CIT Relay and Switch
Product No:
J115F21AL48VDCS.6
Description:
RELAY GEN PURPOSE SPST 40A 48V
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Switching Voltage 277VAC, 110VDC - Max
Contact Rating (Current) 40 A
Termination Style PC Pin, Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Coil Current 12.5 mA
Mounting Type Through Hole
Coil Resistance 3.84 kOhms
Product Status Active
Must Release Voltage 4.8 VDC
Contact Form SPST-NO (1 Form A)
Coil Insulation Class F
Series J115F2
Coil Voltage 48VDC
Must Operate Voltage 36 VDC