J115F31AL24VDCS.9
CIT Relay and Switch
Product No:
J115F31AL24VDCS.9
Description:
RELAY GEN PURPOSE SPST 40A 24V
In Stock : 685
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Switching Voltage 277VAC, 110VDC - Max
Contact Rating (Current) 40 A
Termination Style Quick Connect - 0.187"/0.250"
Coil Current 37.5 mA
Mounting Type Chassis Mount
Coil Resistance 640 Ohms
Product Status Active
Must Release Voltage 2.4 VDC
Contact Form SPST-NO (1 Form A)
Coil Insulation Class F
Series J115F3
Coil Voltage 24VDC
Must Operate Voltage 18 VDC