J115F31AL48VDCS.9
CIT Relay and Switch
Product No:
J115F31AL48VDCS.9
Manufacturer:
CIT Relay and Switch
Description:
RELAY GEN PURPOSE SPST 40A 48V
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Switching Voltage 277VAC, 110VDC - Max
Contact Rating (Current) 40 A
Termination Style Quick Connect - 0.187"/0.250"
Coil Current 18.8 mA
Mounting Type Chassis Mount
Coil Resistance 2.56 kOhms
Product Status Active
Must Release Voltage 4.8 VDC
Contact Form SPST-NO (1 Form A)
Seal Rating Sealed - Fully
Relay Type General Purpose
Coil Insulation Class F
Series J115F3
Operate Time 15 ms
Mfr CIT Relay and Switch
Contact Material Silver Tin Oxide (AgSnO)
Coil Voltage 48VDC
Must Operate Voltage 36 VDC