J115F31CL220VACS
CIT Relay and Switch
Product No:
J115F31CL220VACS
Description:
RELAY GEN PURPOSE SPDT 40A 220V
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Switching Voltage 277VAC, 110VDC - Max
Contact Rating (Current) 40 A
Termination Style Quick Connect - 0.187"/0.250"
Coil Current 16.3 mA
Mounting Type Chassis Mount
Coil Resistance 13.49 kOhms
Product Status Active
Must Release Voltage 66 VAC
Contact Form SPDT (1 Form C)
Coil Insulation Class F
Series J115F3
Coil Voltage 220VAC
Must Operate Voltage 165 VAC