J115F31CL240VACS
CIT Relay and Switch
Product No:
J115F31CL240VACS
Description:
RELAY GEN PURPOSE SPDT 40A 240V
In Stock : 74
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Switching Voltage 277VAC, 110VDC - Max
Contact Rating (Current) 40 A
Termination Style Quick Connect - 0.187"/0.250"
Coil Current 15.7 mA
Mounting Type Chassis Mount
Coil Resistance 15.32 kOhms
Product Status Active
Must Release Voltage 72 VAC
Contact Form SPDT (1 Form C)
Coil Insulation Class F
Series J115F3
Coil Voltage 240VAC
Must Operate Voltage 180 VAC