J115F31CL277VACS
CIT Relay and Switch
Product No:
J115F31CL277VACS
Description:
RELAY GEN PURPOSE SPDT 40A 277V
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Switching Voltage 277VAC, 110VDC - Max
Contact Rating (Current) 40 A
Termination Style Quick Connect - 0.187"/0.250"
Coil Current 13.7 mA
Mounting Type Chassis Mount
Coil Resistance 20.21 kOhms
Product Status Active
Must Release Voltage 83.1 VAC
Contact Form SPDT (1 Form C)
Coil Insulation Class F
Series J115F3
Coil Voltage 277VAC
Must Operate Voltage 207 VAC