J1512CF120VAC1.2D
CIT Relay and Switch
Product No:
J1512CF120VAC1.2D
Manufacturer:
CIT Relay and Switch
Description:
RELAY GEN PURPOSE DPDT 20A 120V
In Stock : 72
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Switching Voltage 300VAC - Max
Contact Rating (Current) 20 A
Termination Style Plug In
Coil Current 26.4 mA
Mounting Type Chassis Mount
Coil Resistance 4.55 kOhms
Product Status Active
Must Release Voltage 36 VAC
Contact Form DPDT (2 Form C)
Seal Rating -
Relay Type General Purpose
Coil Insulation -
Series J151
Operate Time 25 ms
Mfr CIT Relay and Switch
Contact Material Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
Coil Voltage 120VAC
Must Operate Voltage 96 VAC