J1512CT12VAC1.2
CIT Relay and Switch
Product No:
J1512CT12VAC1.2
Description:
RELAY GEN PURPOSE DPDT 20A 12V
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Switching Voltage 300VAC - Max
Contact Rating (Current) 20 A
Termination Style Plug In
Coil Current 260.9 mA
Mounting Type Socketable
Coil Resistance 46 Ohms
Product Status Active
Must Release Voltage 3.6 VAC
Coil Voltage 12VAC
Must Operate Voltage 9.6 VAC