J1512CT24VAC1.2
CIT Relay and Switch
Product No:
J1512CT24VAC1.2
Description:
RELAY GEN PURPOSE DPDT 20A 24V
In Stock : 1028
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Switching Voltage 300VAC - Max
Contact Rating (Current) 20 A
Termination Style Plug In
Coil Current 130.4 mA
Mounting Type Socketable
Coil Resistance 184 Ohms
Product Status Active
Must Release Voltage 7.2 VAC
Coil Voltage 24VAC
Must Operate Voltage 19.2 VAC