J1512CT48VAC1.2D
CIT Relay and Switch
Product No:
J1512CT48VAC1.2D
Description:
RELAY GEN PURPOSE DPDT 20A 48V
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Switching Voltage 300VAC - Max
Contact Rating (Current) 20 A
Termination Style Plug In
Coil Current 65.3 mA
Mounting Type Socketable
Coil Resistance 735 Ohms
Product Status Active
Must Release Voltage 14.4 VAC
Coil Voltage 48VAC
Must Operate Voltage 38.4 VAC