J8502CS24VDC
CIT Relay and Switch
Product No:
J8502CS24VDC
Manufacturer:
CIT Relay and Switch
Description:
RELAY GEN PURPOSE DPDT 1A 24V
In Stock : 2998
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Switching Voltage 250VAC, 220VDC - Max
Contact Rating (Current) 1 A
Termination Style PC Pin
Coil Current 8.3 mA
Mounting Type Through Hole
Coil Resistance 2.88 kOhms
Product Status Active
Must Release Voltage 2.4 VDC
Contact Form DPDT (2 Form C)
Seal Rating Sealed - Fully
Relay Type General Purpose
Coil Insulation -
Series J850
Operate Time 4 ms
Mfr CIT Relay and Switch
Contact Material Silver Palladium (AgPd), Gold (Au)
Coil Voltage 24VDC
Must Operate Voltage 18 VDC